10.12.2019

Jak uniknąć efektu Jojo?


Zrzucanie wagi, podobnie jak wszystko związane z naszym ciałem, powinno być przeprowadzane z głową. Sztuką nie jest stosowanie rygorystycznych diet odbierających chęci i siły do codziennego funkcjonowania, lecz balans pomiędzy zbilansowanymi posiłkami oraz aktywnością fizyczną. Zdarza się, że zmotywowani wizją szczupłego brzucha i pięknej sylwetki katujemy się dietami, a następnie rzeczywiście, zrzucamy dużo kilogramów w krótkim czasie. Jednocześnie redukujemy tkankę tłuszczową i wydawać by się mogło – wszystko jest na swoim miejscu. Efekt osiągnięty, tylko że… znów zaczynamy szybko przybierać kilogramy. Liczby na wadze rosną i maleją jak podczas zabawy Jojo.

Czym jest efekt Jojo i skąd się bierze?

Efekt Jojo to termin często używany w kontekście diet i zrzucania wagi. Czym tak naprawdę jest efekt Jojo? Możemy powiedzieć, że są to wahania masy ciała, cykliczne szybkie chudnięcie i ponowne nabieranie kilogramów. O efekcie Jojo mówi się, gdy w ciągu 5 miesięcy masa naszego ciała wzrasta o więcej niż 10% tego, co zrzuciliśmy podczas odchudzania. Brak efektu Jojo można stwierdzić, jeśli odchudzająca się osoba przez 5 lat od zredukowania masy ciała nie przybrała ponownie na wadze (znacząco). Dlaczego właściwie efekt Jojo występuje w naszym organizmie? Ogólną przyczyną jest brak zrozumienia potrzeb własnego ciała, zwłaszcza gdy przychodzi do wyboru diety, a także po jej zakończeniu. Każda dieta polegająca na głodówce prowadzi do efektu Jojo. Wśród kluczowych czynników wpływających na powstanie efektu Jojo wyróżniamy za szybkie redukowanie masy ciała, brak aktywności fizycznej oraz powrót do niezdrowych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety. Za szybkie zrzucanie kilogramów sprawia, że organizm musi bardzo mocno oszczędzać energię. Metabolizm spowalnia, a gdy zaczynamy jeść jak dawniej, kalorie spalane są wolniej i odkładają się w tkance tłuszczowej. Odchudzając się nie powinniśmy także zapominać o aktywności fizycznej – im większa masa mięśniowa, tym szybsze jest spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki szybszemu metabolizmowi.

Wpływ efektu Jojo na zdrowie

Niestety, efekt Jojo to nie tylko gorsza sylwetka i wstyd przed ponownym pójściem na basen. Tak gwałtowne wahania masy ciała mają wpływ na poprawne działanie naszego organizmu. Odkładanie tkanki tłuszczowej, które następuje w wyniku efektu Jojo, jest jedną z przyczyn zachorowań na choroby układu krążenia lub cukrzycę. Zmniejszając masę mięśniową osłabiamy także nasz organizm. Nie tylko ciało, ale też umysł cierpi, gdy wpadniemy w spiralę efektu Jojo. Tycie i chudnięcie nie jest niczym złym, ale gdy występuje naprzemiennie po sobie w krótkich odstępach czasu przyczynia się do depresji. Niższa samoocena, gorsze samopoczuciei brak wiary w możliwość trwałej utraty wagi dobijają osoby zmagające się z efektem Jojo.

Jak unikać efektu Jojo?

Skoro już wiemy jak efekt Jojo niszcząco działa na nasz organizm, niwecząc starania związane ze zrzuceniem wagi i podkopując wiarę we własne możliwości, dowiedzmy się jak go unikać. Bo jest to możliwe!

Przede wszystkim, decydując się na dietę, dopilnuj by była odpowiedzialna i zbilansowana. Nie nastawiaj się na zrzucenie kilkunastu kilogramów w miesiąc. Bezpieczne tempo chudnięcia to od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo – nie ograniczaj zbytnio kalorii, w przeciwnym wypadku, po schudnięciu dopadnie Cię efekt Jojo. Nie unikaj także aktywności fizycznej. To jeden z najlepszych sposobów do spalania kalorii, w efekcie zrzucenia kilogramów. Ćwicząc podczas diety (i po zakończeniu jej), podtrzymasz jej efekty.

Pamiętaj także, by stopniowo wracać do diety z normalną ilością kalorii, a także unikać starych, złych nawyków. Oczywiście na co dzień będzie to trudne, dlatego dobrym rozwiązaniem może być catering dietetyczny. Firmy takie jak Fitapetit dostarczą odpowiednią liczbę kalorii w zbilansowanych, smacznych posiłkach prosto do miejsca pracy lub zamieszkania. Dzięki temu będziesz mógł utrzymać pożądaną sylwetkę bez efektu Jojo.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.