Jak uniknąć nocnego podjadania?

Zbliża się godzina 22, a w twoim żołądku nagle robi się pustka, a ślinka cieknie na myśl o jakiejś przekąsce… Chyba każdy z nas przeszedł napad nocnego lub wieczornego głodu. Większość z nas nie jest w stanie go zwalczyć i po prostu sięga po przekąskę – może to być bułka, kabanos, lody, czekolada albo cokolwiek co będzie pod ręką. I chociaż zdajemy sobie sprawę, że nie powinniśmy tego robić, a po jedzeniu przyjdzie uczucie winy, i tak pochłoniemy przekąskę. Nie trzeba się rozpisywać o skutkach takiego nocnego podjadania. Po pierwsze, przez zwolnioną pracę metabolizmu w nocy, pokarm nie rozkłada się całkowicie i odkłada energię w postaci tkanki tłuszczowej. Po drugie, będąc najedzonym, możemy mieć gorszy, mniej stabilny sen. Jak uniknąć nocnego podjadania?

Jedz regularnie w dzień

Główną przyczyną napadów głodu są długie przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Jak wskazują dietetycy i lekarze, lepiej zjeść mniej, ale częściej. Jedząc 5-6 razy dziennie lekkostrawne posiłki, zapewnimy swojemu organizmowi komfort pod wieczór – nie będzie potrzebował dodatkowego posiłku. Jeśli nie jemy regularnie, apetyt pomiędzy kolejnymi posiłkami narasta, a podjadanie wieczorem staje się nawykiem. Spożywając 5-6 regularnych posiłków każdego dnia, zapobiegamy wahaniom poziomu glukozy w naszym organizmie. Zadbaj o to, by procentowy rozkład kaloryczny opierał się na śniadaniu i obiedzie – odpowiednio 30 i 35 procent zapotrzebowania kalorycznego. W ciągu dnia także możesz spożywać przekąski, ale najlepiej takie z wieloma wartościami odżywczymi. Oczywiście przy wysokim tempie życia i natężeniu obowiązków ciężko jest spożywać regularnie zdrowe posiłki – w tym celu możesz zamówić catering dietetyczny Wrocław Fitapetit. Dostosuj swoje posiłki do indywidualnych potrzeb i skończ z podjadaniem dzięki diecie pudełkowej.

Zjedz kolację – ale nie za wcześnie

Wiele osób trzyma się reguły o nie jedzeniu po godzinie 18. Ta zasada nie ma w ogóle przełożenia na rzeczywistość. Jedząc ostatni posiłek tak wcześnie, narażamy się na napad wilczego głodu jeszcze przed snem – co bezpowrotnie prowadzi do podjadania i nabierania wagi. Kolację powinniśmy jeść około 2-3 godzin przed snem. Jest to czas, który pozwoli żołądkowi przetrawić w pewnym stopniu posiłek i nie wywoła uczucia ciężkości przed samym snem. Ponadto, zapewni też uczucie sytości na kilka godzin przed zaśnięciem, dzięki czemu nie będziemy podjadać. Co zjeść na kolację? Najlepiej coś lekkostrawnego, warzywnego lub ciepłego. Spróbuj warzywa jako przekąski – np. marchewki – lub zjedz niskotłuszczowy jogurt.

Pamiętaj o nawadnianiu

Często uczucie głodu mylimy z pragnieniem. Regularne spożywanie wody mineralnej może zniwelować uczucie głodu. Poza tym, wypracujemy w sobie zdrowy nawyk nawadniania się wodą niegazowaną, co przełoży się na naszą utratę wagi. Jeśli nie lubisz wody, możesz spróbować zastąpić przekąskę herbatką ziołową – oczywiście nie słodzimy jej cukrem białym lub słodzikiem. Jednak powinna to być ostateczność. Starajmy się spożywać płyny między posiłkami, tak by dziennie spożyć około 2 litrów wody. Pamiętaj, spożywanie dużej ilości wody pomaga poczuć się napełnionym i zapobiegnie nocnemu podjadaniu.

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.