Śniadanie niskokaloryczne – wady i zalety

Większość osób jest przekonana, że pierwsze śniadanie jest kluczowe dla naszego organizmu – i ma rację. Dietetycy potwierdzają istotę pierwszego posiłku dnia, ale wciąż około 30% Polaków nie zawsze zjada śniadanie. W większości jest to młodzież, która decyduje się na późniejsze, bardziej obfite posiłki.

Dobrze skomponowane śniadanie zapewni energię i wartości odżywcze na kilka godzin. Ważne jest jednak co znajdzie się na talerzu podczas pierwszego śniadania. Popularność zyskują dietetyczne śniadania bazujące na niewielkiej ilości spożywanych kalorii. Czy to jest dobre rozwiązanie?

Zalety dietetycznych, niskokalorycznych śniadań

Na niskokaloryczne śniadania decydują się przede wszystkim osoby chcące zrzucić nieco kilogramów, stosujące diety oparte na deficycie kalorycznym. Nie znaczy to, że pierwszy posiłek dnia musi być bardzo skromny – jeśli dobrze je skomponujemy, zapewnimy swojemu organizmowi około 25% energii z całego dnia.

Przede wszystkim niskokaloryczne śniadanie nie wprowadzi uczucia przepełnienia, ociężałości. Nasz metabolizm jest po nocy nieco spowolniony, przez co trzeba go rozruszać – najlepiej poprzez lekkie śniadanie. Powinno ono być bogate w białko i węglowodany. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie w nim jajek we wszelakiej formie – na twardo, jako pasty, po benedyktyńsku. Dodaj do tego pełnoziarniste pieczywo oraz zielone warzywa. Badanie wykazało, że jedzenie dietetycznych, niskokalorycznych śniadań zawierających dużo błonnika pokarmowego, pomaga zredukować liczbę kalorii podczas obiadu.

Wady niskokalorycznych posiłków rano

Niestety, spożywanie niskokalorycznych śniadań może nieść ze sobą zagrożenia i nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Osoby zmagające się na co dzień z dużym wysiłkiem fizycznym – na przykład sportowcy lub pracownicy fizyczni – mogą odczuć negatywne skutki takich śniadań. Przede wszystkim, braknie im energii i wartości odżywczych na ćwiczenia lub pracę.

Mniej spożywanych kalorii i ich redukcja podczas pierwszego śniadania może wiązać się także z niedoborami witamin, minerałów i wartości odżywczych. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementy diety – jest to jednak kolejny wydatek i konieczność sztucznego uzupełniania braków w organizmie.

Chociaż część badań stwierdza, że lekkie śniadanie pomaga zredukować liczbę kalorii podczas obiadu, inne opracowania dają wręcz odwrotne wnioski. Niskokaloryczne śniadanie może zwiększyć nasz apetyt, potęgując uczucie głodu podczas pory obiadowej. W ten sposób, może się to odbić czkawką na naszej diecie i próbie zrzucenia wagi. Niemniej, niskokaloryczne śniadanie będzie świetnym rozwiązaniem dla osób dążących do redukcji wagi. Dobrze skomponowane, pełnowartościowe śniadanie zapewni Fitapetit, który dowiezie ci twój catering dietetyczny. Łódź? A może interesuje Cię catering dietetyczny w Krakowie? Zamów gdzie masz ochotę! Nie chodź głodny od rana i zamów spersonalizowaną dietę.

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.