Co robić, aby wyrzeźbić brzuch?

Płaski brzuch to marzenie każdego - zwłaszcza, gdy wielkimi krokami zbliżają się wakacje, upały albo wyjazd na wczasy. Konieczność zdjęcia koszulki bądź wyjścia na basen czasami nas przeraża, bo nie czujemy się komfortowo ze słynną "oponką" w okolicach pasa. Od dawna zastanawiamy się, jaki jest ten magiczny trick pozwalający na cieszenie się płaskim, wyrzeźbionym brzuchem.

Odpowiedź jest prosta - takiego tricku nie ma. Jeżeli masz nadwagę, która była "pielęgnowana" przez dłuższy czas, prawdopodobnie tyle samo zajmie Ci powrót do poprzedniego stanu rzeczy, czyli płaskiego brzucha z widocznymi mięśniami. Istnieją jednak pewne założenia, które pomogą wyrzeźbić brzuch szybciej i efektywniej, jeśli będą stosowane regularnie.

Zmień nawyki żywieniowe - zobacz przykładową dietę na płaski brzuch

Coś co powinno być zakorzenione już w świadomości każdego z nas, ale wciąż warte powtórzenia - nie ma płaskiego brzucha bez odpowiedniej diety. Najczęściej niechciane centymetry w okolicach pasa wynikają właśnie z nieprawidłowych nawyków żywieniowych, przyczyniających się do nabierania wody przez organizm, a także przyrostu tkanki tłuszczowej. Nie musisz od razu stosować specjalistycznej diety ułożonej przez profesjonalistę - wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku naprawdę prostych zasad przy posiłkach.

Zmniejsz ilość spożywanych kalorii

Podstawa zrzucenia wagi - czyli też „brzuszka” - to obcięcie spożywanych kalorii w ciągu doby. W celu obliczenia zapotrzebowania twojego organizmu skorzystaj jednego z kalkulatorów, a następnie zmniejsz tą wartość o 200-300 kcal. Pomocna przy liczeniu kalorii będzie aplikacja w smartfonie - na przykład MyFitnessPal.

W swojej diecie ogranicz cukry proste

Cukry proste są główną przyczyną powstawania oponki na brzuchu. Są w wielu codziennie spożywanych produktach. Aby je wyeliminować, ogranicz spożywanie pieczywa białego, słodyczy, białego cukru czy makaronów pszennych. Absolutnie nie pij słodkich, gazowanych napojów - one dodatkowo wzdymają Twój żołądek. Zastępując te produkty pełnoziarnistymi składnikami pożywienia, dostarczymy organizmowi błonnika, co przyspieszy trawienie - kolejny krok do płaskiego brzucha zrobiony!

Jedz więcej mniejszych posiłków

Dowiedziono, że pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu trawiennego oraz zrzucenie zbędnego tłuszczu ma jedzenie 4-5 posiłków dziennie. Ważne jest, by suma ich kalorii nie przekraczała Twojego dziennego limitu. Ponadto, pamiętaj, by spożywać je regularnie - najlepiej codziennie o tej samej porze.

Pamiętaj o piciu wody

Bez wody nie ma życia, ale tak samo bez wody nie ma chudnięcia. Spożywanie dużych ilości wody nie tylko pozwala na usunięcie z ciała zbędnych zapasów wody (często gromadzą się właśnie na brzuchu), ale też zapełniają żołądek, niwelując uczucie głodu. Dodatkowo woda oczyszcza ciało z toksyn i wspomaga trawienie. Dzienne minimum powinno stanowić 1,5 litra - a jeżeli chcesz szybko wyrzeźbić brzuch, dzienne spożycie wody powinno przekraczać 2 litry.

Warzywa, chude mięso i produkty nieprzetworzone

Właściwie tytuł tłumaczy wszystko. Chcąc wyrzeźbić brzuch, włącz do swojej diety dużo warzyw - mogą być gotowane lub surowe. Unikaj natomiast warzyw strączkowych, które wzdymają. Czerwone, ciężkostrawne mięso zastąp chudym - najlepiej drobiem lub polędwicą wieprzową - a także wyłącz ze swojego jadłospisu gotowe, wysokoprzetworzone produkty (pasztety, fast-foody, sosy, parówki itp.).

Regularny wysiłek

Niestety, chociaż dieta pozwoli brzuchowi być płaskim, to do pożądanego efektu będą potrzebne ćwiczenia. I tutaj zaczyna się cała zabawa - rodzaj wysiłku oraz ćwiczeń zależy w ogromnym stopniu od osoby, jej wagi, celów, budowy ciała, trybu życia, zaawansowania sportowego i wielu innych czynników. W skrócie - każdy wysiłek fizyczny będzie wspomagał proces rzeźbienia brzucha. Jeżeli na co dzień nie było go w ogóle, warto zacząć od codziennych spacerów, które z czasem mogą być coraz dłuższe, szybsze i przerodzić się wjogging. Jeśli nie lubisz wychodzić na zewnątrz, w domu możesz skorzystać z wielu dostępnych w internecie lub aplikacjach mobilnych planó ćwiczeń. Pomocna w tym będzie nawet joga! Pamiętaj, że bez wysiłku fizycznego, na brzuchu nie zarysują się pożądane mięśnie.

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.