Crossfit - 7 ciekawostek o których nie wiedziałeś

1. Greg Glassman czyli pomysłodawca crossfitu nie przypuszczał zapewne, jak bardzo jego trening stanie się popularny na całym świecie. Pierwszy program powstał w 2001 roku z myślą o szkoleniu funkcjonariuszy policji z Santa Cruz w Kalifornii i tam rozpoczęła się jego zawrotna kariera.  

 

2. Celem crossfitu jest wzmocnienie dziesięciu najbardziej istotnych zdolności typowo siłowych - co wydaje się raczej  zajęciem dla Panów. Tymczasem statystycy donoszą , że ok. 60% trenujących ("crossfitterów") to kobiety. Witamy w 21 wieku ;)

 

3. Trening stał się popularny w tempie ekspresowym - w ciągu zaledwie 15 lat na całym świecie otwarto ponad 10 tysięcy siłowni odpowiednio przystosowanych do tego typu treningów. Na czym polega owo przystosowanie? Między innymi na uiszczaniu opłaty licencyjnej ;p Z samych opłat  firma Glassmana otrzymuje ponad 30 milionów rocznie.

 

4. Chcesz otworzyć swój box crossfitowy - to nie takie proste ;) Aby posługiwać się modnym słówkiem "crossfit", będzie musiał... napisać podanie. Przedstawić swoje motywacje, opisać siebie, plany, zamiary itd. A następnie cierpliwie czekać aż dostaniesz pozwolenie z góry ;)

 

5. Pierwszy tzw. crossfit box został otwarty w Polsce w lutym 2013 roku na warszawskim Mokotowie. Hala do ćwiczeń naprawdę spora bo ma aż 500 metrów kwadratowych. Można tam również zrobić kurs umożliwiający otwarcie własnej siłowni crossfitowej.

 

6. Wiecie, że istnieje crossfit dla dzieciaków? Oczywiście różni się on radykalnie od klasycznego i wymaga uzyskania dodatkowej licencji ;) Polega głównie na zabawie rozwijającej motorykę dziecka - jak dla mnie całkiem fajna sprawa. 

 

7. Crossfit ma również wielu przeciwników, którzy uważają, że jest to trening wyłącznie dla osób zaawansowanych, gdyż nie trudno w nim o kontuzje. Jak na mój gust trochę przesadzają, ale odrobina prawdy w tym jest. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń zwiększa ryzyko kontuzji ale to samo tyczy się każdego sportu siłowego.

 

Catering sportowy dla prawdziwego sportowca znajdziecie właśnie tu.

Zamów zestaw
Próbny
Sprawdź
Zobacz gdzie
Dowozimy
Sprawdź

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.