Liczne badania naukowe, publikacje świata nauki, jasno wskazują, że dieta wegańska stała się dziś jedną z najbardziej skutecznych dróg do zdrowia, jak również unikania powszechnie występujących chorób cywilizacyjnych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców, czy opiekunów prawnych, rozważa wprowadzenie wegańskich jadłospisów dla swoich dzieci. Czy dieta wegańska jest bezpieczna dla dzieci? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Dzieci na diecie wegańskiej- tak, czy nie?
Organizm dziecka do 18 roku życia funkcjonuje zupełnie inaczej, niż u osób dorosłych. Zwłaszcza w pierwszych lata życia obserwować można intensywny wzrost i rozwój. Nic więc dziwnego, że dieta wegańska, która eliminuje tak wiele z punktu widzenia rozwoju organizmu składników odżywczych, stała się tematem do dyskusji, czy powinna być stosowana u dzieci. Z całą pewnością od razu należy zaznaczyć, że dieta wegańska może być wprowadzona dopiero po okresie rozszerzania diety. Pierwsze 2-3 lata życia dziecka, to czas, w którym na samym początku podstawą żywienia jest mleko matki, czy mleko modyfikowane. W tym okresie życia dieta wegańska nie może mieć zastosowania. Jednak gdy dziecko osiąga mniej więcej 5 rok życia, nadchodzi czas, by móc rozważyć jej wprowadzenie. Decyzję o wprowadzeniu dziecku wegańskiego jadłospisu, jego ułożenie, powinno odbywać się pod czujnym okiem lekarza specjalisty, jak również dietetyka dziecięcego. Podstawą, by móc wdrożyć bezpieczną dietę wegańską dla dziecka, jest właściwe zbilansowanie diety wegańskiej. Tylko w przypadku, gdy będzie różnorodna, bogata w produkty roślinne, pełnoziarniste, warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, i inne, może być bezpieczna dla dziecka. Warto także samodzielnie znać listę niezbędnych produktów w kuchni wegańskiej, by wiedzieć, jakich produktów szukać dla swoich dzieci.Koniecznie na diecie wegańskiej przygotowanej dla dzieci należy także analizować etykiety wybieranych produktów. Warto kierować się prostym składem, bez sztucznych dodatków chemicznych i polepszaczy smaku.
Wegańska dieta dla dzieci- jak powinna być ułożona?
Jak wprowadzić dziecko na dietę wegańską? To niezwykle skomplikowane zagadnienie, uwarunkowane licznymi czynnikami. Przede wszystkim jadłospis powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb i wymagań każdego dziecka. W praktyce oznacza to, że należy dobrać właściwą ilość kalorii do wieku, płci, jak również wagi dziecka. Co więcej, każdy jadłospis, na każdy dzień, powinien być niezwykle różnorodny i doskonale zbilansowany. Cenne informacje można znaleźć w artykule o nazwie: Jak zbilansować dietę wegańską? . Tylko wówczas będziemy w stanie zapewnić właściwą, niezbędną podaż wielu cennych składników odżywczych, takich jak m.in.:
W tym celu każdy dziecięcy posiłek powinien obfitować w warzywa, które powinny być połączone z produktami pełnoziarnistymi. W diecie dziecka nie powinno zabraknąć również zdrowych przekąsek, takich jak owoce, czy orzechy. Do dań, głównie zup, należy dodawać cenne tłuszcze, takie jak olej z czarnuszki, z sezamu, oliwę z oliwek. Każdego dnia dziecko powinno otrzymać pięć, pełnowartościowych i różnorodnych posiłków. Taka dieta wegańska zadba o właściwą ilość energii na każdy dzień, która jest niezbędna do nauki, zabawy i prawidłowego rozwoju dziecka.
Dieta wegańska a zdrowie dzieci- czy to bezpieczne?
Bezpieczna dieta wegańska dla najmłodszych powinna być oparta na solidnie ugruntowanej wiedzy. Najlepsze książki o weganizmie są w stanie rozwiać wiele wątpliwości rodziców oraz opiekunów, którzy decydują się na wdrożenie weganizmu do diety dziecka. Na rynku zaobserwować można coraz więcej publikacji naukowych, przeprowadzanych badań, które próbują w sposób jednoznaczny i wyczerpujący odpowiedzieć na pytanie, czy dieta wegańska jest bezpieczna dla dziecka. Zdania na temat bezpieczeństwa wdrożenia diety wegańskiej u dzieci są podzielone. Prawdą jest, że wciąż nie przeprowadzono długoterminowych badań, które oceniają zdrowie dzieci na diecie roślinnej. Największe wątpliwości wzbudza możliwość powstania niedoborów witamin i minerałów na diecie wegańskiej. Takie ryzyko może wiązać się z licznymi konsekwencjami zdrowotnymi. W tym celu szczególny nacisk kładzie się na właściwe zbilansowanie diety dziecka, jak również wdrożenie odpowiedniej suplementacji w diecie wegańskiej, co znacząco obniża możliwość powstania niedoborów odżywczych. Na podstawie obecnych badań stwierdzono, że dzieci na diecie wegańskiej, w wieku od 4 miesiąca życia, do ukończenia 10 lat, są niższe i szczuplejsze od swoich rówieśników. Co jednak ważne, odnotowane parametry dzieci na diecie wegańskiej wciąż mieściły się w normie (pomiędzy 25 a 75 centylem na siatkach centylowych). Rozwój był adekwatny do wieku, a lekarze specjaliści nie odnotowali żadnych niepokojących wskaźników. Częste przykłady dzieci niedożywionych, wychudzonych, które przypisywane są diecie wegańskiej, najczęściej były wynikiem skrajnej nieodpowiedzialności rodziców, którzy np. serwowali dziecku jedynie warzywa i owoce.
Wegańskie odżywianie dzieci to dziś popularnie spotykany trend. Pomimo tego, że wielu naukowców, lekarzy, o innych specjalistów do spraw żywienia przychyla się do tezy świadczącej, że weganizm jest jedną z najzdrowszych form żywienia, w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność i czujność. W tym celu rekomenduję się wykonywanie co około 3 miesiące badań okresowych, które pozwolą monitorować stan poszczególnych witamin i minerałów w organizmie dziecka.
Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit
Czytaj więcej:
- Unikanie niedoborów witamin na diecie wegańskiej
- Jak przejść na dietę wegańską? Przewodnik dla początkujących
- Budowanie masy mięśniowej na diecie wegańskiej - czy to możliwe?
- Schudnięcie na diecie wegańskiej – czy to możliwe?
- Zbilansowana dieta wegańska – kluczowe zasady
- Korzyści zdrowotne diety wegańskiej - przewodnik
- Czosnek niedźwiedzi: użycie, sadzenie i zbiór
- Gotowanie warzyw na parze: najlepsza metoda
- Awokado: cenne właściwości i wpływ na zdrowie
- Jajka: wartości odżywcze i właściwości zdrowotne