27.03.2024

W jaki sposób olej lniany działa na zdrowie?


Dzisiaj dowiesz się dużo na temat tego produktu! Skąd pochodzi olej lniany? Jak się go pozyskuje? Czy ten produkt działa na zdrowie? Kiedy warto go spożywać, a kiedy nie? Jakie są najważniejsze przeciwwskazania i skutki nadmiaru oleju lnianego w organizmie?

Co to jest olej lniany?

Olej lniany zawiera wiele cennych składników. Przede wszystkim są to nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. A to powoduje, że liczba zwolenników - produktów z tej serii - regularnie wzrasta.

Jak to wszystko powstaje w praktyce? Warto na początek wspomnieć o lnie zwyczajnym. To ceniona roślina (nie tylko przez lekarzy, ale przede wszystkim przez samych użytkowników) z rodziny lnowatych.

W tym momencie to przede wszystkim roślina uprawna. Jak prezentuje się na żywo len zwyczajny? Jego gabaryty nie są zbyt okazałe. W końcu len zwyczajny osiąga (jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem) maksymalnie 70 cm wysokości.

Co jeszcze jest charakterystyczne? Warto wspomnieć o kwiatach mających niebieskie płatki. Opisywana roślina produkuje torebki nasienne. To właśnie w nich znajduje się mniej więcej po kilkanaście nasion. Mamy tutaj do czynienia z równie popularnym i zdrowym siemieniem lnianym. Jeśli nasączysz wodą te ziarenka, to zaczną one wydzielać specyficzny śluz.

Skąd pochodzi len zwyczajny? Z rejonów Bliskiego Wschodu.

W jaki sposób pozyskuje się olej lniany? Przy pomocy metody tłoczenia na zimno z nasion lnu. Jak wygląda ten produkt? Olej lniany ma żółty kolor, lekko orzechowy smak i zarazem zapach.

W składzie znajdują się m.in. rozmaite kwasy (przede wszystkim kwas linolenowy, kwas oleinowy i kwas linolowy), tokoferol, czy substancje mające właściwości antyoksydacyjne itd.

Kobieta pisze post na forum internetowym, bo chce dowiedzieć się, co to jest olej lniany.

Olej lniany: kiedy warto stosować?

Olej lniany wykazuje się elastycznością. W końcu może być stosowany do jedzenia lub jako skuteczny kosmetyk.

Ten produkt jest powszechnie uważany za bardzo pomocne rozwiązanie pod kątem wielu kłopotów ze zdrowiem. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednie funkcjonowanie organizmu zależy przede wszystkim od Ciebie! Co jest zatem kluczowe? M.in. zdrowe, systematyczne jedzenie. Zaleca się spożywać 5 posiłków dziennie (mniej więcej w równych odstępach czasowych).

Zdrowy styl życia to także regularna aktywność fizyczna. Jeśli w ostatnim czasie to zaniedbałeś, to na początek zacznij od spacerów. Potem możesz wprowadzić treningi o nieco większej intensywności. Najważniejsze jest to, aby były one systematyczne. Nie zapominaj również o śnie. Dorosła osoba powinna spać około 8 godzin dziennie (każdego dnia). Liczy się jednak nie tylko ilość, ale także jakość snu!

Dbasz o te fundamenty? Tym bardziej warto wprowadzić do menu zdrowe produkty, które będą dobrze działać na funkcjonowanie organizmu. Jednym z nich jest właśnie olej lniany.

To cenne rozwiązanie chociażby pod kątem odchudzania. Twoim marzeniem jest zrzucenie kilku albo nawet kilkunastu kilogramów? Warto zatem uwzględnić ten produkt. W końcu olej lniany (właściwie stosowany) przyczynia się m.in. do większej sytości (po zjedzonych posiłkach), co zmniejsza zaś apetyt na niezdrowe podjadanie.

Jeśli jesteśmy przy tym zagadnieniu, to warto dodać, że produkty z tej grupy wspomagają procesy trawienne oraz poprawiają metabolizm. To wszystko prowadzi najpierw do zrzucenia zbędnych kilogramów, a potem do utrzymania prawidłowej masy ciała.

Na co jeszcze można liczyć? Na zredukowanie poziomu "złego cholesterolu" we krwi (czyli frakcji LDL) i poprawienie pułapu HDL. W efekcie zmniejsza się ryzyko zachorowania na rozmaite schorzenia (m.in. chodzi o zawał serca, chorobę wieńcową itd.). To również przyczynia się do szczuplejszej, zgrabniejszej sylwetki.

Olej lniany jest stosowany pod kątem poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci. Narzekasz na te aspekty? Nie masz pieniędzy np. na drogie zabiegi? Spróbuj tych sposobów, które są uważane za bardzo efektywne i bezpieczne.

Nie ma przeszkód, aby nałożyć olejek bezpośrednio na skórę. Dzięki temu sprawisz, że będzie ona mniej szorstka, a podrażnienia nie aż tak bardzo odczuwalne. Takie produkty mogą być nawet stosowane przy cerze tłustej. Przyczyniają się też do zredukowania liczby zmarszczek.

Możesz zastosować olej lniany na włosy, aby zapewnić im odpowiednie nawilżenie i blask. Produkty bazujące na tym preparacie są uniwersalne. W końcu nadają się do pielęgnacji włosów kręconych, prostych itd.

Nie bez znaczenia jest działanie antyoksydacyjne. W rezultacie można bowiem liczyć na multum cennych korzyści! M.in. chodzi o to, że procesy dotyczące starzenia się organizmu są spowalniane. Oczywiście - tego, że się starzejemy nie da się uniknąć. Można jednak stosować odpowiednie produkty/kosmetyki, aby to w pewnym zakresie zahamować i wyglądać młodziej, niż wskazuje na to data urodzenia w dowodzie osobistym.

Właściwości antyoksydacyjne przyczyniają się też do mniejszego ryzyka zachorowania na nowotwory (m.in. jelita grubego, piersi, jajników i prostaty) i inne groźne choroby.

Dodatkowo niektóre badania wskazują, że spożywanie tego produktu może korzystnie wpływać na funkcjonowanie serca.

O czym jeszcze nie można zapominać? Chodzi o wsparcie funkcjonowania układu nerwowego. Co ważne, olej lniany dobrze wpływa na działanie mózgu. Jest polecany m.in. uczniom, studentom, czy dorosłym, którzy pracują na co dzień umysłowo.

Zainteresowani mogą także liczyć na właściwości przeciwzapalne.

Mężczyzna zastanawia się, czy warto kupić i stosować olej lniany.

Olej lniany: skutki nadmiaru

Kupując ten produkt należy być ostrożnym. Wystarczy rzut oka na ceny, aby dowiedzieć się, że warunki finansowe są bardzo zróżnicowane. Najlepiej jest zaś kupić olej lniany naprawdę dobrej jakości. Nawet jeśli zapłacisz za niego nieco więcej, to straci Twój portfel, ale zyska Twoje zdrowie! Najlepiej zdecydować się na olej lniany tłoczony na zimno.

Potem konieczne jest, aby zachować umiar w trakcie stosowania takich produktów. Nie może być zatem tak, że będziesz dodawać olej lniany do każdej potrawy. Rekomendowana, dzienna dawka to maksymalnie 2 łyżki stołowe (czyli mniej więcej 30 ml).

Co stanie się, jeśli nie będziesz za bardzo przejmować się powyższymi wskazówkami? Najprawdopodobniej doprowadzisz do różnych efektów ubocznych. Są to m.in.:

 • bóle brzucha
 • bóle głowy
 • wzdęcia
 • biegunki
 • ogólnie zły nastrój
 • wymioty poprzedzone nudnościami

Jeśli będziesz stosować rozsądnie olej lniany, to powyższe kłopoty raczej Ci nie grożą. Dlaczego "raczej"? Bo każdy przypadek jest inny. Stosuj się zatem do zaleceń ekspertów i jednocześnie obserwuj to, jak Twój organizm reaguje na nowe produkty.

Kobieta źle się czuje, ponieważ spożyła za dużo oleju lnianego.

Olej lniany: jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Troszkę ich jest, dlatego fajnie byłoby odwiedzić swojego lekarza rodzinnego lub doktora od konkretnej specjalizacji (jeśli już masz jakieś problemy na płaszczyźnie zdrowotnej).

Zanim zaczniesz stosować olej lniany, musisz dowiedzieć się, że nie masz żadnej alergii na nasiona lnu. W przeciwnym razie narazisz się niepotrzebnie na dodatkowe komplikacje...

Osoby zażywające leki muszą być bardzo ostrożne (dlatego konsultacja z lekarzem jest wskazana). Chodzi o to, aby olej lniany nie wchodził w negatywne reakcje z medykamentami. Pod szczególną lupą powinny być leki rozrzedzające krew, czy przeciwzapalne niesteroidowe.

Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią nie powinny decydować się na takie produkty (w końcu olej może powodować komplikacje u pań w ciąży przez jego wpływ na hormony).

Jakie jeszcze osoby muszą uważać?

 • mające nadwrażliwe jelita
 • z przewlekłymi biegunkami
 • mające kłopoty z poziomem cukru i ciśnienia
 • borykające się z kłopotami z krzepnięciem krwi i/lub niedoczynnością tarczycy
Starsza pani słucha programu radiowego o przeciwwskazaniach do stosowania oleju lnianego.

Olej lniany w zestawach pudełkowych

Wiemy, jak i kiedy stosować ten produkt. O co chodzi? Olej lniany przed otwarciem powinien być przechowywany w butelce z ciemnego szkła (najlepiej w jakimś zaciemnionym pomieszczeniu lub lodówce). A to dlatego, że te produkty ulegają rozkładowi pod wpływem światła i stosunkowo wysokiej temperatury.

Z kolei po otwarciu oleju należy go już przechowywać tylko w lodówce.

Olej lniany nie jest używany do smażenia. Można go jednak z powodzeniem dodawać np. do: sałatek, koktajli/soków, surówek itp.

Wiemy też, jak właściwie stosować olej lniany. Czyli przestrzegamy rekomendowanych dawek. W związku z tym nie trzeba się martwić skutkami ubocznymi.

A jak nie możesz spożywać tego produktu (bo jesteś w ciąży, czy masz kłopoty z ciśnieniem), to i tak zgłoś się do FitApetit. W końcu sprzedajemy rozmaite diety pudełkowe. Przygotujemy dla Ciebie taki zestaw, który będzie zawierał wyłącznie zdrowe, smaczne i dozwolone produkty (pod Twoim kątem).

Kucharz przygotowuje dietę pudełkową i zastanawia się nad zastosowaniem oleju lnianego.

Olej lniany: podsumowanie wiadomości

Olej lniany jest pozyskiwany przy pomocy metody tłoczenia na zimno (z nasion lnu). Czym cechuje się ten produkt? Olej lniany ma żółtą barwę oraz lekko orzechowy smak i aromat.

Len zwyczajny to roślina z rodziny lnowatych, która osiąga maksymalnie 70 cm wysokości. Pochodzi z rejonów Bliskiego Wschodu.

Olej lniany zawiera m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są bardzo ważne dla zdrowia. To nie tylko produkt dodawany do jedzenia, ale też kosmetyk.

Kiedy olej lniany jest pomocny? M.in. w trakcie odchudzania. Dzięki niemu posiłki są bardziej syte, apetyt "trzymany w ryzach", a metabolizm "podkręcony".

Ten produkt przyczynia się też do lepszego poziomu cholesterolu i chroni przed rozmaitymi chorobami (nawet nowotworami). Świetnie działa także na kondycję skóry, paznokci i włosów.

Jakie są zalecenia, co do stosowania oleju lnianego? Rekomendowana dawka to maksymalnie 2 łyżki stołowe (dziennie). Potencjalne skutki uboczne to np.: bóle brzucha i głowy, wzdęcia, czy biegunki.

Kto powinien uważać na olej lniany? Kobiety w ciąży, karmiące matki, osoby mające kłopoty z ciśnieniem, czy przyjmujące rozmaite leki...

Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania, to olej lniany pojawia się w dietach pudełkowych. Np. jako dodatek do sałatek, koktajli i soków.

Bibliografia:

 1. Goyal, A., Sharma, V., Upadhyay, N., Gill, S., & Sihag, M. (2014). Flax and flaxseed oil: An ancient medicine & modern functional food. Journal of Food Science and Technology, 51(9), 1633-1653.
 2. Oomah, B. D. (2001). Flaxseed as a functional food source. Journal of the Science of Food and Agriculture, 81(9), 889-894.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.