17.03.2024

Jak działa olej z wiesiołka?


Ten produkt jest znany już od setek lat. Niektórzy jednak dopiero teraz zaczynają stosować olej z wiesiołka. W końcu ma on multum pozytywnych cech, które bardzo dobrze oddziałują na funkcjonowanie organizmu. Czym przede wszystkim cechuje się ten produkt? Jak działa olej z wiesiołka? Kto powinien go stosować, a kto nie?

Co to jest olej z wiesiołka?

Jeśli jeszcze nie znasz tego produktu, to najwyższy czas to zmienić! Wiele osób określa olej z wiesiołka jako antidotum na rozmaite kłopoty zdrowotne. Należy wspomnieć, że ten produkt jest bardzo elastyczny. Wszak znajduje zastosowanie też w branży kosmetycznej.

Wiesiołek to popularna roślina. Pochodzi z Ameryki Północnej oraz Południowej. W różnych tekstach na jej temat można przeczytać, że wiesiołek był stosowany już przez rdzennych Amerykanów. Wykorzystywali oni łodygi i liście np. do:

 • eliminowania siniaków
 • przygotowywania kompresów
 • przyrządzania naparów i herbat wykazujących działanie przeciwzapalne

Przy pomocy cennych właściwości można było poradzić sobie z rozmaitymi ranami, a nawet stanami zapalnymi skóry. To nie wszystko. Omawiana roślina pomagała na kłopoty z gardłem i problemy żołądkowo-jelitowe.

Korzystanie z właściwości tego produktu nie byłoby możliwe, gdyby nie wiesiołek dwuletni. To właśnie z nasion tej rośliny można otrzymać olej z wiesiołka.

Wiesiołek co prawda pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej, ale aktualnie jest znany także np. na kontynentach europejskim i azjatyckim.

Ta roślina ma bardzo charakterystyczne kwiaty. Co je wyróżnia? Są one relatywnie drobne i żółte. W ciągu dnia kwiatki się zamykają. Z kolei w czasie nocy ożywają, czyli rozkwitają. Jest to naprawdę ciekawe zjawisko.

Jak zaś prezentuje się główny "bohater" dzisiejszego tekstu, czyli olej z wiesiołka? Jest on otrzymywany z nasion. Wykorzystuje się tutaj wytłaczanie na zimno albo ekstrakcję rozpuszczalnikową. Olej z wiesiołka ma żółtą barwę, a jego smak jest orzechowo-zbożowy.

W czym tkwi fenomen produktów z tej kategorii? Dlaczego coraz więcej osób zaczyna stosować olej z wiesiołka? Warto podkreślić, że bardzo istotny jest skład. Ten olej zawiera zaś m.in.: witaminę E, rozmaite składniki mineralne (np. wapń, cynk, magnez i selen), różne kwasy (np. kwas oleinowy, stearynowy i palmitynowy), czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6.

Kobieta czyta w gazecie artykuł na temat cech oleju z wiesiołka.

Olej z wiesiołka: kiedy warto stosować?

Czy wprowadzić ten produkt do swojego życia? Jeśli się nad tym zastanawiasz, to zapoznaj się z poniższymi właściwościami!

Zawarte w oleju z wiesiołka nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują m.in. właściwości przeciwbólowe. Jest to zatem rozwiązanie polecane osobom, które często (lub nawet tylko sporadycznie) mają kłopoty z różnymi dolegliwościami. Należy też wspomnieć o cechach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. W efekcie można liczyć na spowolnienie procesów związanych ze starzeniem się organizmu. Tak samo, jak na zredukowanie ryzyka zachorowania na rozmaite choroby.

Tajemnicą poliszynela jest to, że jesteśmy ciągle narażeni na gromadzenie (pod kątem organizmu) różnych, szkodliwych substancji. Na marginesie warto dodać, że dobrze byłoby zatem pomyśleć o regularnym oczyszczaniu. W pewien sposób olej z wiesiołka w tym pomaga. W końcu dzięki niemu zmniejsza się ilość toksyn.

Zależy Ci na tym, aby przemiany materii zachodziły odpowiednio i płynnie? Eksperci zaznaczają, że olej z wiesiołka jest w stanie skutecznie regulować takie procesy.

Chcesz zadbać o lepszy stan włosów? Masz np. kłopot, ponieważ coraz więcej kosmyków zaczyna Ci wypadać? Okazuje się, że ten olej pomaga w tego typu sytuacjach.

Specjaliści od medycyny zauważają, że olej z wiesiołka to produkt wykazujący ochronne działanie pod kątem trzustki i wątroby.

Na co jeszcze można liczyć? Taki olej pomaga w kontekście uszkodzeń nerwów, które zostały spowodowane cukrzycą.

Z tego produktu powinny korzystać kobiety. W końcu olej łagodzi: niektóre symptomy menopauzy, bóle piersi, a nawet objawy napięcia przedmiesiączkowego (m.in. zdenerwowanie, drażliwość, zmęczenie, czy tkliwość piersi), które potrafią naprawdę mocno dawać się we znaki.

Olej z wiesiołka dobrze radzi sobie ze stanami zapalnymi skóry (np. z trądzikiem). Jak już wiesz, tę właściwość odkryli rdzenni Amerykanie.

Masz kłopot związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów? Olej z wiesiołka wykazuje właściwości przeciwzapalne, dlatego jest często polecany. Nie można oczekiwać, że choroba zniknie. Natomiast zmniejszenie dolegliwości jest jak najbardziej możliwe.

Chcesz, aby Twoja skóra lepiej się prezentowała? W takim razie pomyśl o produktach z tej serii. Olej z wiesiołka poprawia:

 • nawilżenie
 • elastyczność
 • jędrność

Oczywiście, nie można oczekiwać efektów już po pierwszym zastosowaniu. Niemniej jednak regularne używanie takich produktów powinno przynieść rezultaty.

Badania pokazują, że niestety wiele osób zmaga się ze zbyt dużym stężeniem cholesterolu. Jak można temu zaradzić? Opisywany olej redukuje poziom cholesterolu całkowitego. Przede wszystkim chodzi zaś o frakcję LDL (czyli tak zwany "zły cholesterol") i trójglicerydy. Co jeszcze jest istotne? Olej z wiesiołka zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ścianach naczyń. A to bardzo ważne pod kątem zdrowia.

Co jeszcze jest kluczowe? Hamowanie agregacji płytek krwi.

Zamyślony mężczyzna zastanawia się, jak działa olej z wiesiołka.

Olej z wiesiołka: skutki nadmiaru

To, czy będziesz mieć takie kłopoty zależy... w największym stopniu tak naprawdę tylko od Ciebie! Jakie błędy popełniają tutaj pacjenci? Niektórzy decydują się na olej z wiesiołka chociaż w ich przypadku są pewne przeciwwskazania (zaraz napiszemy więcej na ten temat). Recepta jest zatem prosta. Zdecyduj się na takie produkty, jeśli będziesz wiedzieć, że nie ma żadnych przeszkód (np. pod kątem zdrowotnym).

Coraz częściej są wybierane rozmaite suplementy diety. Warto wiedzieć, że olej z wiesiołka występuje nie tylko w formie płynnej, ale także np. w kapsułkach. Bardzo ważne jest to, żeby stosować się do wskazówek producenta. Czyli nie bierz np. podwójnych dawek. To nie sprawi, że będziesz 2 razy zdrowszy, czy 2 razy szybciej uzyskasz pożądane właściwości. Najbardziej prawdopodobne są w takiej sytuacji... efekty uboczne.

Ogólnie olej z wiesiołka jest produktem bezpiecznym i bardzo dobrze tolerowanym przez organizm. Jeśli jednak będziesz przesadzać z ilością, to musisz liczyć się m.in. z:

 • bólami brzucha
 • bólami głowy
 • nudnościami
 • wymiotami
 • "burczeniem" w żołądku
 • ociężałością
 • biegunkami
Starsza pani rozmawia na spacerze z koleżanką o skutkach nadmiaru oleju z wiesiołka w organizmie.

Olej z wiesiołka: jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Czy każda zainteresowana osoba może zdecydować się na ten produkt? Niestety nie! Zalecamy zatem ostrożność. Kontakt z lekarzem i/albo dietetykiem jest wskazany!

Olej z wiesiołka nie powinien być stosowany przez dzieci (szczególnie chodzi o pociechy mające mniej niż 12 lat).

Doustne stosowanie nie jest polecane w przypadku osób chorych i stosujących leki mających za zadanie rozrzedzić krew.

Kiedy jeszcze należy być czujnym? Np. stosując leki przeciwwirusowe, czy mając na co dzień relatywnie wysokie ciśnienie krwi (olej może niestety przyczynić się do poważniejszych komplikacji).

Wiele kobiet zastanawia się teraz, jak to jest w przypadku ciąży oraz karmienia piersią. W tego typu sytuacjach kontakt ze swoim lekarzem prowadzącym jest obligatoryjny!

W zdecydowanej większości przypadków odradza się przyjmowanie oleju z wiesiołka np. w "błogosławionym stanie". Po to, aby nie wprowadzać niepotrzebnego ryzyka. Eksperci zaznaczają, że takie produkty mogą m.in. zwiększyć ryzyko powikłań w ciąży. Szczególnie niewskazane jest spożywanie oleju z wiesiołka w trakcie trzeciego trymestru.

Dziadek rozmawia z lekarzem na temat przeciwwskazań do stosowania oleju z wiesiołka.

Olej z wiesiołka w zestawach pudełkowych

Dlaczego cateringi dietetyczne oferowane przez FitApetit cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Po prostu nasze usługi są bardzo profesjonalne, a każdy klient jest otoczony odpowiednią opieką.

W środowisku jesteśmy znani z tego, że opieramy się tylko na produktach wysokiej klasy. Dlatego właśnie kooperujemy jedynie z takimi dostawcami żywności, którzy są w 100% pewni. Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku zastosujemy olej z wiesiołka? Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, musimy Cię o wiele lepiej poznać. Dlatego zapraszamy do skorzystania z indywidualnej konsultacji dietetycznej. Jeśli będą jakieś bariery (np. przyjmujesz leki mające na celu rozrzedzenie krwi), to nie zaproponujemy Ci diet pudełkowych z olejem z wiesiołka.

Stosowanie takich produktów wymaga odpowiedniego wkomponowania w dany catering dietetyczny. Dlatego wszystko bardzo dokładnie analizujemy i obliczamy (aby np. nie było problemów ze skutkami ubocznymi).

Kobieta zamawia dietę pudełkową z zawartością m.in. oleju z wiesiołka.

Olej z wiesiołka: podsumowanie wiadomości

Wiesiołek to roślina, która pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Była ona stosowana już przez rdzennych Amerykanów (np. pod kątem szybszego gojenia ran).

Olej z wiesiołka (mający żółtą barwę i orzechowo-zbożowy smak) jest stosowany nie tylko w kuchni, lecz także np. w branży kosmetycznej. Otrzymuje się go z nasion. Wykorzystuje się do tego wytłaczanie na zimno lub ekstrakcję rozpuszczalnikową.

W składzie znajdują się np.: witamina E, składniki mineralne (np. wapń, cynk i magnez), kwasy (np. kwas oleinowy i stearynowy) i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6.

Jak działa olej z wiesiołka? Ma on właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające (w efekcie spowalniane są procesy starzenia się organizmu).

Dodatkowo ten produkt m.in.: reguluje procesy przemiany materii, przyczynia się do lepszego poziomu cholesterolu, a także chroni wątrobę i trzustkę itd.

Jeśli będziesz niewłaściwie stosować olej z wiesiołka (np. za duże dawki), to weź pod uwagę takie skutki uboczne, jak np.: bóle brzucha, wymioty i biegunki.

Kto nie powinien stosować takich produktów? Np. dzieci (poniżej 12. roku życia), osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, czy kobiety w ciąży.

W cateringach dietetycznych czasami znajduje się ten produkt. Oczywiście, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań!

Bibliografia:

 1. Horrobin, D. F. (1990). Gamma-linolenic acid. Reviews in Contemporary Pharmacotherapy, 1, 1-45. (Dotyczy ogólnie kwasu gamma-linolenowego, w tym z oleju z wiesiołka).
 2. Bayles, B., & Usatine, R. (2009). Evening primrose oil. American Family Physician, 80(12), 1405-1408.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.