29.02.2024

Imbir: co trzeba o nim wiedzieć?


Popularność imbiru rośnie. Dużo osób pyta nas o tę przyprawę. Postanowiliśmy zatem napisać artykuł, którego motywem przewodnim będzie właśnie imbir. Czym wyróżnia się ten produkt? Sprawdź jego oddziaływanie na funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się również więcej na temat m.in. ewentualnych objawów wynikających z nadmiernego spożywania imbiru.

Czym jest imbir?

Tę przyprawę możesz kupić np. w różnych sklepach. Jeżeli masz czas i nie brakuje Ci motywacji, to nie ma przeszkód, żeby uprawiać ją w warunkach domowych. To generalnie proste zadanie do wykonania. Trzeba jednak wiedzieć, że imbir preferuje stanowiska, które są jednocześnie wilgotne i relatywnie ciepłe.

Jeśli się zdecydujesz, to będziesz mieć nie tylko przyprawę, która urozmaici wiele Twoich dań. Dodatkowo nie każdy wie, że imbir świetnie działa w aspekcie funkcjonowania organizmu. Zostań z nami do końca dzisiejszego artykułu, żeby poznać wszystkie kluczowe właściwości!

Ciekawostka jest taka, że imbir stał się popularny głównie w Azji. Później zaczęto się nim interesować także w innych regionach. Z rozmaitych artykułów wynika, że ta przyprawa koniec końców trafiła nad obszar Morza Śródziemnego i w końcu do Europy.

Dla wielu czytelników jest zaskoczeniem, że ten produkt najprawdopodobniej został odkryty na wyspach Melanezji. Warto wspomnieć, że są to wyspy zlokalizowane w zachodniej części Oceanu Spokojnego (Oceania). W skład wchodzą m.in. Nowa Gwinea, Nowa Irlandia, Fidżi, Nowa Brytania, Salomona, czy Vanuatu.

Imbir to jedna z najstarszych wieloletnich roślin uprawnych. Czym jeszcze się charakteryzuje? Na pewno jest to kwiatostan w kolorze zielono-żółtym i zielona łodyga. Należy zapamiętać, że można wyodrębnić nawet... kilkadziesiąt różnych odmian tej przyprawy. W związku z tym trzeba dobrze wiedzieć, co chce się konkretnie kupić. Aby potem móc liczyć na odpowiednie właściwości (m.in. zdrowotne). Bardzo istotny jest imbir lekarski, który może osiągać nawet około 1 m wysokości.

Ważny jest świeży korzeń imbiru (wszak zawiera on wiele bardzo cennych składników). Czym powinny cechować się kłącza? Zwróć uwagę na to, żeby miały jasną skórkę. Kłącza powinny być też wolne od rozmaitych, nietypowych znamion. Dlaczego? Niestety, to wskazuje na to, że konkretny produkt nie jest do końca zdrowy...

Kobieta słucha podcastu na temat imbiru.

Jak pomaga imbir?

Skład - to jest zagadnienie, od którego rozpoczniemy analizę tego produktu. Imbir zawiera m.in. błonnik, węglowodany, białka, tłuszcze, a nawet olejki eteryczne.

Ta przyprawa nie byłaby tak zdrowa i nie działałaby tak dobrze na organizm, gdyby nie multum witamin i składników mineralnych. O czym szczególnie warto wspomnieć? Są to np.: witamina A, witamina C, witamina E, witamina K, witaminy z grupy B (np. B1 i kwas foliowy), sód, fosfor, wapń, cynk, żelazo mangan i miedź.

Jakie cechy są szczególnie istotne? Imbir wykazuje się chociażby działaniem przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Jest to zatem fajne rozwiązanie pod kątem skutecznych działań prewencyjnych. Jeżeli np. nie chcesz co pół roku chorować na grypę, to weź pod uwagę stosowanie tego produktu.

Szczególnie że imbir ma też właściwości przeciwgorączkowe i wykrztuśne. W trakcie grypy często nie brakuje zaś kaszlu. Niewątpliwie to objaw, który mocno daje się we znaki. Na szczęście można się z nim uporać szybciej i skuteczniej. Dodatkowo stosując naturalne metody. Dobrze byłoby to rozważyć. W końcu leki są efektywne, aczkolwiek jednocześnie posiadają multum skutków ubocznych.

Imbir jest rekomendowany także każdej osobie, która planuje w najbliższym czasie się odchudzić. Masz zamiar zrzucić minimum kilkanaście kilogramów? Wiedz, że kłącze tej rośliny np. dobrze wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego.

Polecana jest także woda z dodatkiem imbiru. Dlaczego? W końcu takie napoje przyczyniają się do zmniejszania się apetytu (w efekcie nie ma się ochoty na niezdrowe podjadanie). Ale to nie koniec bardzo dobrych wiadomości. Istotne jest też "aktywowanie" pracy żołądka.

Na co jeszcze można liczyć? Bardzo ważną rolę spełniają silne antyoksydanty. Ich zadaniem jest m.in. redukowanie poziomu "złego" cholesterolu LDL. I tym samym dbanie o to, aby ogólne stężenie cholesterolu było optymalne.

Wiele osób stosuje imbir jeszcze nieco inaczej. Mianowicie przygotowują - na bazie tej wieloletniej rośliny uprawnej - specjalne płukanki do ust. A wszystko po to, aby uzyskać świeższy oddech. Nie ma tutaj przypadku. W końcu ten produkt wykazuje się cechami odświeżającymi.

Przyprawa, środek na wiele kłopotów ze zdrowiem, a to jeszcze... nie koniec. Okazuje się, że imbir to afrodyzjak mocno działający na zmysły.

Imbir jest stosowany na rozmaite dolegliwości. Wszak ta przyprawa - odkryta na wyspach Melanezji - ma właściwości przeciwbólowe. Wielu ekspertów zwraca uwagę też na cechy odtruwające, które przydają się w rozmaitych momentach.

Ta przyprawa pomaga przy zgadze, wzdęciach, a nawet chorobach lokomocyjnych.

W jakich jeszcze sytuacjach pomyśleć o imbirze? Jeśli narzekasz na kłopoty z koncentracją. Nie możesz ostatnimi czasy w ogóle skupić się? Przez to Twoja praca nie jest tak efektywna, jak miało to miejsce dawniej? Zacznij stosować imbir w odpowiednich ilościach.

To również rozwiązanie zalecane np. przy bólach stawów i mięśni, zakrzepicy żył, czy łagodzeniu obrzęków (wynikających z nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie).

Imbir pomaga także na migreny i dolegliwości związane z bolesnymi menstruacjami.

Student rozmawia ze swoim wykładowcą o imbirze.

Imbir: jakie są skutki nadmiaru?

Zainteresowanie tą przyprawą stale rośnie. Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że klienci mają szansę zdecydować się na imbir pod rozmaitymi postaciami. Bardzo popularna jest standardowa przyprawa. Oprócz tego możesz zdecydować się chociażby na kapsułki, czy zdrowy sok.

Chcesz dowiedzieć się, jakie są zalecane dawki? To zależy. W końcu inne dawkowanie powinno być przestrzegane pod względem soku i kapsułek, prawda? Dlatego mamy dla Ciebie jedną radę! Zawsze zwracaj uwagę na to, co jest napisane np. na konkretnym opakowaniu. Nie zaszkodzi, jak spytasz się o to zagadnienie też sprzedawczyni.

Skutki związane z "przedawkowaniem" imbiru obserwuje się rzadko. I tak nie powinno się jednak ryzykować. Bo ewentualne efekty uboczne potrafią mocno dać się we znaki. Są to np.: bóle brzucha, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunki, nadmierne oddawanie moczu, odwodnienie, zgaga, szybkie bicie serca, krwawienia, osłabienie, podrażnienia (np. układu pokarmowego, czy błon śluzowych jamy ustnej), zmniejszenie ciśnienia krwi...

Dziadek słucha audycji radiowej na temat imbiru.

Imbir: przeciwwskazania do stosowania nie mogą być bagatelizowane

Lekarz, farmaceuta, dietetyk... Warto się z nimi skontaktować, jeżeli zamierzasz np. zacząć regularnie stosować imbir. Jeśli chcesz skonsultować się np. z dietetykiem, to zachęcamy do kooperacji z nami. W końcu firma cateringowa FitApetit oferuje darmowe konsultacje dietetyczne.

Sporo wątpliwości wzbudza stosowanie tej przyprawy np. w ciąży. Z jednej strony nie ma tutaj na 100% zakazu. Warto jednak skonsultować bardzo dokładnie swój przypadek z ginekologiem. Aby po prostu niepotrzebnie nie ryzykować. Wielu ekspertów zauważa, że nadmierne ilości tego składnika mogą np. podrażniać żołądek. A to bardzo niekorzystny objaw w czasie ciąży.

Ciekawostka jest taka, że w czasie "błogosławionego stanu" zazwyczaj nie brakuje nudności. A imbir pomaga pod tym kątem. Dlatego zalecamy konsultację np. z lekarzem prowadzącym. Być może fachowiec nie będzie miał nic przeciwko, aby stosować np. relatywnie niewielkie dawki imbiru.

Kto jeszcze musi uważać? Ta przyprawa nie jest rekomendowana dzieciom poniżej 6. roku życia. Tak samo jak kobietom w trakcie obfitych miesiączek.

Jeśli masz problemy z hemofilią i ciśnieniem, to także bądź czujny. Kiedy jeszcze? Jak na co dzień przyjmujesz medykamenty np. na zredukowanie krzepliwości krwi, czy na nadciśnienie.

Pamiętaj, że imbir cechuje się nieco drażniącym działaniem. Warto uważać na tę przyprawę, jeżeli na co dzień zmagasz się z rozmaitymi kłopotami ze strony układu pokarmowego (np. refluks).

Czy ta roślina może być zaś stosowana przez karmiące matki? Po raz kolejny trzeba skonsultować się z lekarzem. Wielu specjalistów jest jednak zdania, że imbir może źle wpływać na smak mleka.

Starsza pani czyta gazetę na temat przeciwwskazań do spożywania imbiru.

Zestawy pudełkowe a imbir

Czy w dietach pudełkowych (oferowanych przez naszą firmę cateringową FitApetit) znajduje się imbir? Jak najbardziej tak! Wiemy, jak stosować tę przyprawę. Dodajemy ją np. do mięs, makaronów, ryb, zup, czy zdrowych deserów.

Ważne jest to, że imbir cechuje się relatywnie ostrym zapachem i lekko gorzkim smakiem. Na szczęście wiemy, jak stosować tę przyprawę, aby zadbać zarówno o kwestie zdrowotne i walory smakowe.

Nie zapominamy oczywiście o rekomendowanych dawkach. Czyli stosujemy imbir w taki sposób, aby nasi klienci nie mieli żadnych skutków ubocznych itd. Czuwamy nad każdym zagadnieniem!

Także pod kątem ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli z rozmaitych przyczyn nie możesz spożywać imbiru, to nie ma problemu. Po prostu w takiej sytuacji otrzymasz zestaw bez tego składnika. Nie musisz się o to obawiać!

Kucharz przygotowuje zamówione zestawy pudełkowe i używa m.in. imbir.

Imbir: podsumowanie wiadomości

Początkowo imbir był popularny przede wszystkim w Azji. Obecnie cieszy się zainteresowaniem także m.in. w Europie. Najprawdopodobniej ta przyprawa została zaś odkryta na wyspach Melanezji.

Imbir to jedna z najstarszych roślin uprawnych (wieloletnich). Cechuje się kwiatostanem w kolorze zielono-żółtym i zieloną łodygą. Szczególnie istotny jest świeży korzeń imbiru.

Imbir zawiera np.: błonnik, węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy (np.: witamina A, witamina C i witamina E) i składniki mineralne (np. żelazo i miedź).

Ta przyprawa ma m.in. cechy przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne.

Oprócz tego pomaga zredukować poziom złego cholesterolu, odchudzić się, a także poprawia koncentrację itd. Jest to nawet ceniony afrodyzjak.

Imbir można nabyć pod rozmaitymi postaciami (np. kapsułki, sok). Od rodzaju produktu zależy jego dawkowanie, które powinno być przez Ciebie przestrzegane. W innym razie musisz liczyć się np. z odwodnieniem, biegunkami, szybkim biciem serca itp.

Kto nie powinien przyjmować imbiru? Np. dzieci i panie w czasie obfitych miesiączek. Stosowanie tego produktu powinno być zaś przedyskutowane pod kątem ciąży, czy laktacji.

Czy dietetycy i kucharze FitApetit korzystają z imbiru? Jeśli to możliwe (brak przeciwwskazań np. w postaci refluksu), to tak!

Bibliografia:

  1. Ali, B. H., Blunden, G., Tanira, M. O., & Nemmar, A. (2008). Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): A review of recent research. Food and Chemical Toxicology, 46(2), 409-420.
  2. Grzanna, R., Lindmark, L., & Frondoza, C. G. (2005). Ginger—An herbal medicinal product with broad anti-inflammatory actions. Journal of Medicinal Food, 8(2), 125-132.

Autor: Dietetyk kliniczny FitApetit

Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.