16.05.2022

Dieta na testosteron – co jeść, aby podnieść testosteron? Najlepsze wskazówki


Dieta na podniesienie testosteronu jest faktem. Rzeczywiście można spożywać określoną grupę produktów, żeby dostarczyć swojemu organizmowi właściwą ilość kalorii, a także zadbać o odpowiednie składniki odżywcze, których nie może zabraknąć w diecie każdego mężczyzny. Właściwy jadłospis to także gwarancja podniesienia testosteronu! Co zatem jeść? Podpowiadamy.

Dieta na testosteron ma za zadanie przede wszystkim po prostu podnieść jego poziom. Dla wielu mężczyzn to ważne i nic w tym dziwnego, ponieważ jest to jeden z najważniejszych męskich hormonów, a więc to zupełnie normalne, że niekiedy należy się wspomóc dietą, aby poprawić jego ilość w organizmie. To właśnie ten hormon reguluje różnorodne reakcje w organizmie. Ponadto to właśnie on reguluje funkcje płciowe w ciele mężczyzny. Na co jeszcze ma wpływ? Oczywiście na popęd seksualny, nastrój, pewność siebie, ale również masę mięśniową oraz gęstość kości.

Niestety zdarza się tak, że testosteron w organizmie człowieka spada. Może się to wiązać z wieloma różnorodnymi czynnikami, takimi jak stres, brak regularnego snu, nieregularna aktywność fizyczna, ale również zła dieta. Trzeba również pamiętać o tym, że może to być szczególnie niebezpieczne w przypadku mężczyzn w okresie dojrzewania! Od trzydziestego roku życia testosteron w organizmie człowieka zaczyna naturalnie spadać, co jest całkowicie normalnym procesem.

Dieta na podniesienie testosteronu – najważniejsze informacje

Dieta na podwyższenie testosteronu może sporo zdziałać. Najpierw warto jednak się dowiedzieć, skąd właściwie ten hormon się bierze. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że jego produkcja zaczyna się w mózgu. Ten właśnie obszar jest znany jako podwzgórze i jest on zlokalizowany w części podkorowej mózgowia. Należy pamiętać o tym, że dieta może mieć negatywny albo pozytywny wpływ na ten właśnie proces. To dlatego tak ważne jest to, żeby o nią odpowiednio zadbać, na co szczególną uwagę zwracają sportowcy.

Kluczowe w tym wszystkim jest utrzymanie antagonistów testosteronu na właściwym poziomie. Jeżeli chodzi o te hormony, to tutaj mamy do czynienia z estrogenem oraz kortyzolem. Kiedy w organizmie panuje równowaga hormonalna, wtedy funkcjonuje on prawidłowo. W przeciwnym razie, zachwianie również poziomu estrogenu i kortyzolu może mieć negatywny wpływ na sam poziom testosteronu. Warto zatem wdrożyć właściwy jadłospis, żeby cieszyć się zdrowiem przez długi czas, ale również zachować męskie funkcje na właściwym poziomie.

Dieta na podwyższenie testosteronu – jak zwiększyć jego poziom?

Dieta na podniesienie testosteronu cieszy się dość dużą popularnością. Stosują ją w szczególności mężczyźni, którzy stawiają na regularną aktywność fizyczną. Sport jest w tym przypadku bardzo istotnym czynnikiem, a więc nie warto tej kwestii pomijać. Przede wszystkim dieta, która ma wpływ na utrzymanie właściwego poziomu męskich hormonów płciowych powinna być bogata w wiele różnorodnych składników odżywczych. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju witaminach, minerałach, ale również związkach organicznych. Należy postawić w tym przypadku na antyoksydanty, które mają bardzo istotny wpływ na właściwe funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Oczywiście w tym wszystkim kluczowa jest także właściwa liczba spożywanych kalorii w ciągu dnia. Posiłki muszą być bogate w białko, tłuszcze, a także węglowodany. Ich podaż powinna być na właściwym poziomie, a jadłospis musi być zrównoważony. Tylko wtedy dieta będzie przynosić zauważalne rezultaty. Oczywiście świetnej jakości dania czekają na Ciebie w cateringu od Fit Apetit, na który zawsze warto postawić. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, żeby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie i cieszyć się doskonałym samopoczuciem. 

Dieta na zwiększenie testosteronu – kalorie

Jeżeli konkretna osoba jest na diecie i chce zrzucić zbędne kilogramy, musi się liczyć z tym, że ograniczona liczba kalorii będzie wiązała się również ze spadkiem poziomu wolnego testosteronu. Niestety, jest to zupełnie normalne, a powodem jest to, że w sytuacji, w której organizm ma do dyspozycji ograniczoną liczbę pożywienia, będzie ograniczał zbędne w danym momencie funkcje życiowe. Znaczny spadek testosteronu w szczególności wywołują bardzo restrykcyjne diety, które szalenie ograniczają podaż kalorii. To dlatego dieta na testosteron powinna być odpowiednio zbilansowana, a kalorii muszą zostać właściwie przeliczone. Jest to najlepszy sposób na to, żeby zadbać odpowiednio o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Twoja dieta musi być normokaloryczna. Bardzo ważne jest to, żeby zaspokajała wszystkie potrzeby organizmu. Dzięki temu nic nie będzie stało na przeszkodzie ku temu, żeby ciało robiło swoje i działało we właściwy sposób. Oczywiście możesz również postawić na niezbyt dużą nadwyżkę kalorii. Oczywiście nie rób tego zbyt długo, ponieważ może to skończyć się powstaniem nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jest to spory błąd, ponieważ może wywołać negatywny skutek i skończy się obniżeniem stężenia testosteronu.

Warto wiedzieć o tym, że osoby, które borykają się z dużym problemem sporej ilości komórek tłuszczowych będą miały wyższy poziom żeńskich hormonów, aniżeli testosteronu. Jeżeli zatem nadwaga jest Twoim problemem, dieta na testosteron powinna opierać się na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzięki temu znacząco poprawisz swoje zdrowie, ale również poczujesz się znacznie lepiej w swoim ciele.

Warto, żebyś wiedział o tym, że osoby, które mają testosteron na właściwym poziomie, nie zwiększą go za bardzo. To oznacza, że dieta na zwiększenie testosteronu może okazać się pomocna i warto ją stosować zdrowotnie i profilaktycznie.

Dieta na testosteron – zwróć uwagę na białko

Jeżeli chcesz, aby Twój model żywienia był zdrowy dla Twojego organizmu, koniecznie postaw na właściwą podaż białka. Oczywiście białka w posiłkach nie może być ani zbyt dużo, ani zbyt mało. To bardzo istotne, ponieważ może mieć kluczowy wpływ na spadek wolnego testosteronu. Lepiej zatem stosować dokładne wyliczenia, żeby uniknąć również produkcji inspinopodobnego hormonu wzrostu IGF, który jest antagonistą dla testosteronu.

Niedobory białka także są bardzo niebezpieczne. Niestety, ale będą miały również zły wpływ na masę mięśniową. Należy zatem zadbać o to, żeby posiłki były właściwie zbilansowane. Jest to absolutny klucz do sukcesu w tym przypadku. Co to oznacza w praktyce? Warto dopasować ilość białka w poszczególnych daniach do swojej aktywności fizycznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozytywnie oddziałuje na zdrowie człowieka. Dieta na podwyższenie testosteronu powinna być bogata w jajka, nabiał, mięso, a także ryby.

Tłuszcze również mają znaczenie

Wydawać by się mogło, że tłuszcze nie mają większego znaczenia. Okazuje się jednak, że dieta na testosteron powinna być bardzo skrupulatnie opracowana, a tłuszcze w tym przypadku również mają bardzo duże znaczenie, o czym warto pamiętać na co dzień! Jeżeli chodzi o zalecenia dietetyków, to tłuszcze powinny pokrywać od 20 do 35 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. Niestety, ale osoby, które decydują się na stosowanie diety niskotłuszczowej muszą liczyć się z tym, że spowoduje to w ich przypadku spadek testosteronu. Trzeba jednak przyznać, że również nadmiar tłuszczu będzie miał negatywny wpływ na jego produkcję. Przede wszystkim wtedy obniży jego wydzielanie, a także działanie, a więc zdecydowanie warto na to bardzo uważać.

Musisz wiedzieć o tym, że testosteron jest syntetyzowany bezpośrednio z cholesterolu. To oznacza, że bardzo ważne jest zadbanie o utrzymanie właściwej ilości cholesterolu w codziennej diecie mężczyzny. Warto za to stawiać na wielonienasycnowe kwasy tłuszczowe! Omega-3, a także omega-6 można z powodzeniem znaleźć w rybach morskich, a więc makreli, łososiu, tuńczyku oraz śledziach. Świetnym wyborem będą także orzechy włoskie oraz różnego rodzaju oleje, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy słonecznikowi.

Musisz jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z tego typu tłuszczami. Co za dużo, to nie zdrowo, a więc zawsze warto stosować się do poszczególnych zaleceń. Dobrym wyborem w kuchni są także kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które można znaleźć w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, orzechach, a także nasionach oraz awokado. Doskonałym uzupełnieniem całości będą tłuszcze nasycone, a więc żółtko jajka, masło, olej kokosowy, a także czerwone mięso.

Dieta na obniżenie testosteronu

Dieta na obniżenie testosteronu przede wszystkim opiera się na ubogich składnikach odżywczych. Z tym problemem mierzą się mężczyźni, którzy spożywają dużo wysoko przetworzonych produktów, które są po prostu niezdrowe. Przede wszystkim polecane nie są produkty bogate w cukry proste. Ich spożywanie to prosta droga do nadwagi, ale również innych poważnych chorób, w tym nadciśnienia tętniczego. Warto zatem odstawić na stałe biały cukier, a więc nie słodzić kawy oraz herbaty. Wszelkiego rodzaju słodycze również nie będą dobrym wyborem w Twoim przypadku.

Na obniżenie testosteronu ma wpływ również dieta bogata w niezdrowe tłuszcze. W szczególności dotyczy to spożywania nadmiernej ilości tłustej wieprzowiny oraz wołowiny. Warto zatem unikać tego typu produktów, aby cieszyć się świetnym samopoczuciem przez długi czas. Unikaj również fast foodów. To właśnie one najczęściej mają wpływ na obniżenie produkcji testosteronu. 

Okazuje się, że mężczyźni nie powinni również spożywać soi, a także innych produktów, które dostarczają organizmowi fitoestrogenów. Lepiej jest również unikać niskiej jakości mięsa drobiowego, ponieważ często można w nich znaleźć hormony, które pochodzą z paszy zwierząt. Na wydzielanie testosteronu wpływa również nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, ale również stres. Warto zatem wyeliminować te czynniki ze swojego życia.

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.