24.05.2023

Eliksir zdrowia i witalności - dlaczego warto pić sok z buraka?


Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to niepozorne warzywo, jaki jest burak może wpływać na Twój organizm? Podawany jest w formie surowej, gotowanej, pieczonej oraz soków i przecierów. Odkryj tajemnicę prozdrowotnych właściwości tych rubinowych skarbów ziemi.

Burak to warzywo o niezwykle intensywnym kolorze, które od wieków cieszy się renomą ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Już nasze babcie zachwalały sok z buraka, właściwości którego nie mają sobie równych. Ten rubinowy napój jest nie tylko orzeźwiający, ale także pełen cennych składników odżywczych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie substancje czynią go tak wyjątkowym i jak wpływają one na Twoje zdrowie.

Odkrycie na nowo buraka czerwonego

Choć burak jako warzywo, obecny jest w kuchni od stuleci, to właściwości soku, tworzonego z tego daru ziemi odkryto dopiero w XIX wieku. To wtedy właśnie zaczęto przygotowywać z nich napój. Obecnie dostępny jest w różnych formach. Przygotowuje się go z surowego lub kiszonego warzywa, z przecieru lub soku zagęszczonego.

Mimo że sam surowy burak właściwości ma wiele, to jego ziemisty posmak nie każdemu przypadnie do gustu. Z tego powodu sok komponuje się z dodatkiem pomarańczy, marchwi, jabłka lub imbiru. Pozwala to na zneutralizowanie charakterystycznych nut.

Co zawiera sok z buraka ćwikłowego?

Klasyczna odmiana buraka ćwikłowego pozwala stworzyć sok z buraka. Właściwości zdrowotne napoju są naprawdę szerokie, a to wszystko dlatego, że w korzeniach rośliny znajdziemy mnóstwo substancji odżywczych. Możemy wyliczać nie tylko witaminy, ale też minerały, a nawet białko. Właściwości buraka pozwalają bulwie na ochronę przed bakteriami, grzybami i pasożytami. Jak dowiodły badania, z tych cennych substancji może korzystać też ludzki organizm.

Sok z buraka wartości odżywcze - znajdziemy tu przede wszystkim witaminy z grupy B, a w szczególności wit. B9, znaną też jako kwas foliowy. Obecne są także witaminy: A, C, E i K. Rubinowy korzeń zawiera również żelazo, magnez, fosfor, potas oraz wapń. Za jego głęboką barwę odpowiadają natomiast glikozydy, polifenole, karotenoidy oraz betaniny. Burak właściwości zdrowotne to także jego działanie przeciwutleniające, które zawdzięcza kwasom winnym, szczawiowym, jabłkowym oraz cytrynowym.

Jakie są właściwości soku z buraka?

Dobroczynne właściwości buraka to szeroki wachlarz zalet. Warto wdrożyć go do codziennej diety i spożywać w zależności od potrzeb. Dzięki niemu możemy wzmocnić organizm i poprawić jego zdrowie.

  • Kontrola wagi - jeśli zastanawiasz się czy warto sięgnąć po sok z buraka, na co jest dobry - to z pewnością będzie redukcja masy ciała. Napój ma niewiele kalorii i pomoże Ci w zadbaniu o dostarczenie organizmowi substancji odżywczych.
  • Kontrola ciśnienia krwi - sok z buraka czerwonego właściwości to również kontrolowanie ciśnienia rozkurczowego i skurczowego. Przetwarza azotany do tlenku azotu. Regularne spożywanie napoju może uchronić Cię przed koniecznością zażywania leków.
  • To przeciwutleniacz - gdy zadajesz sobie pytanie: „sok z buraka na co pomaga?”, warto wskazać działanie przeciwutleniające. Zawdzięcza jest betalainom, odpowiedzialnym za zwalczanie wolnych rodników. Oznacza to, że spowalnia on procesy starzenia oraz działa przeciwnowotworowo.
  • Pozwala utrzymać mózg w dobrej kondycji - kolejny powód dla którego warto sięgać po sok z buraka. Właściwości zdrowotne napoju wskazują, że dzięki obecności azotanów, zapobiega demencji.
  • Działanie przeciwzapalne - Właściwości buraka czerwonego wskazują na silne działanie przeciwzapalne. Może on wspierać leczenie stanów zapalnych lub być stosowany jako profilaktyka powstawania schorzeń.
  • Wzmacnia serce i układ krwionośny - Burak właściwości lecznicze posiada naprawdę szerokie. Wśród nich znajduje się obniżenie poziomu cholesterolu. Działa więc jako profilaktyka miażdżycy, zapobiegając wielu chorobom serca.
  • Wspomaga gojenie się ran - sok z buraka i jabłka właściwości ma niezwykle cenne. Poza tym, że świetnie smakuje , będzie wspierać także proces gojenia ran. To za sprawą wysokiej zawartości witaminy C.
  • Ochrona wątroby - soki z kiszonego buraka, sok z marchwi i buraka właściwości prezentuje wspierające organizm. Świetnym przykładem jest ochrona wątroby przed toksynami.
  • Profilaktyka anemii - dzięki wysokiej zawartości żelaza, sok z buraka stanowi idealne uzupełnienie diety, wspierające odpowiedni poziom hemoglobiny. Zapobiega tym samym anemii.

Sok z buraka czerwonego przeciwwskazania - kiedy nie powinno się sięgać po napój?

Solo, z jabłkiem, marchwią, imbirem lub sok z buraka i selera naciowego właściwości ma naprawdę wiele. Duża zawartość substancji odżywczych, witamin i minerałów sprawia jednak, że nie każdy powinien sięgać po ten eliksir. Jeśli więc zamierzasz pić go regularnie, warto skonsultować się z lekarzem. Nie powinno się go bowiem łączyć z niektórymi lekami i stosować przy niektórych chorobach.

Konsultacji powinny zasięgnąć m.in. osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, szczególnie to, regulowane farmaceutykami. Wspominając o tym, sok z buraka i jabłka na co pomaga - mówiliśmy o kontrolowaniu ciśnienia. Dlatego po szklankę z napojem nie powinny sięgać często osoby, borykające się ze zbyt niskim ciśnieniem krwi, ponieważ może doprowadzić to do niedociśnienia. Sok z buraków jabłek i marchwi właściwości zdrowotnych ma całe mnóstwo, jednak nie będzie wskazany również osobom, cierpiącym na kamicę nerkową i inne choroby nerek. To za sprawą wysokiej zawartości szczawianów.

Jeśli pytasz: „sok z buraków na co pomaga?”, należy pamiętać też o osobach, cierpiących na cukrzycę lub insulinooporność. Burak jako warzywo ma wysoki indeks glikemiczny. Nie w każdej sytuacji sięgnięcie po bulwę lub napój będzie dobre dla osób, cierpiących na tego typu schorzenia. Stosowanie soków warto więc skonsultować ze specjalistą.

Warto mieć na uwadze, że regularne spożywanie soku z buraków może prowadzić do tzw. burakurii. To nic innego, jak zabarwienie moczu na czerwono. To subtelny uboczny efekt picia soku, który nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie i ustępuje w czasem.

Sok z buraka i marchwi właściwości - wykorzystaj napój w swojej codziennej diecie

Jeśli nie masz przeciwwskazań, warto włączyć napój do swojego jadłospisu. Poza tym, że sok z buraka, marchewki i jabłka właściwości będzie wykazywać stricte prozdrowotne, będzie również fenomenalnym posiłkiem lub jego uzupełnieniem. Może być wykorzystany jako sok na drugie śniadanie lub podwieczorek.

Właściwości zdrowotne buraka to nie wszystko. Ze względu na swoje silnie barwiące działanie, po soki wyciskane z buraków sięga się też, w sytuacji, w której chcemy zabawić jakieś danie lub jego element. Aby uzyskać odcień czerwieni lub różu ciast, naleśników, gofrów lub puree ziemniaczanego, stosuje się kilka kropel soku.

Syrop z buraka czerwonego na co pomaga - utrzymanie pięknej sylwetki

Sok z buraka i marchwi właściwości posiada wspierające odchudzanie. Jeśli nasza dieta nie wiąże się z restrykcjami, dotyczącymi indeksu glikemicznego - może się okazać, że picie soku będzie idealnym suplementem, uzupełniającym witaminy i minerały. Sok z buraka kcal ma naprawdę niewiele. W 100 ml napoju z samej bulwy znajduje się około 40-45kcal. Warto uzupełniać go o inne warzywa i owoce. Należy jednak mieć na uwadze, że wówczas kaloryczność soku będzie wzrastać. To, ile ma sok z buraków kcal zależy od ilości i typu dodatków.

Jak samodzielnie przygotować domowy sok z buraków?

Dobry sok z buraków możemy kupić lub przygotować samodzielnie w domu. Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Wystarczy obrać warzywo, pokroić na mniejsze części i umieścić w maszynce. W ten sposób uzyskamy świeży sok.

Można skorzystać też z innych sposobów, które nie wymagając stosowania kosztownych urządzeń. Dobry sok uzyskamy, gdy buraki umieszczamy w malakserze lub blenderze i miksujemy na mus. Powstałą masę należy przecedzić przez sitko lub tetrową pieluchę. Innym sposobem jest pokrojenie buraków i zasypanie warzyw cukrem. Należy odstawić je na 24 godziny, a na koniec zlać sok, który puściły warzywa. Warto pamiętać jednak, że taki sok z buraka kalorii będzie mieć nieco więcej, niż ten stworzony bez wykorzystania cukru.



Skorzystaj z oferty FitApetit

Czytaj więcej:

Dieta dopasowania do Twoich potrzeb

Wybierz stałą dietę lub skomponuj swoje menu, wybór należy do Ciebie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.